A felolvasólapon szereplő adatok a bontást követően a bontási jegyzőkönyvben közzétételre kerülnek.
Az értékelési szempontok nagyon sokfélék lehetnek. Fontos, hogy az értékelési szempontoknak minden esetben szorosan kapcsolódniuk kell az adott közbeszerzés tárgyához. Ha úgy látjuk, hogy ez a követelmény valamelyik értékelési szempont vonatkozásában nem teljesül, akkor kérjük közbeszerzési szakértő segítségét.
A felolvasólapon szereplő adatokat minden esetben úgy kell megadni, hogy abban hiba ne legyen, mert utólag az már nem javítható (kivéve a számítási hiba esetét). Az ajánlati kötöttség a felolvasólapon szereplő megajánlásokra is kiterjed, így amit az ajánlattevő ott vállalt, azt teljesítenie is kell, ha vele kerül végül megkötésre a szerződés.
Az ajánlatkérők jellemzően a közbeszerzési dokumentumokban részletezik az értékelési szempontokat, adott esetben külön meghatározzák, hogy mit értenek egy-egy fogalom alatt. Ezen magyarázó rendelkezések megismerése is fontos, mert előfordulhat, hogy az ajánlatkérő a szokásos jelentéstől eltérő magyarázatot ad, vagy több olyan feltételt tartalmaz, amelyek mindegyikének meg kell felelni.
Az értékelésre kerülő vállalásoknak alátámasztottnak is kell lenniük, azaz az ajánlatot úgy kell benyújtani, hogy az ajánlatkérő ellenőrizni tudja azok megfelelőségét. A közbeszerzési dokumentumokban szerepel, hogy az ajánlattevőnek milyen dokumentumot kell benyújtania a felolvasólapon feltüntetett értékelési szempontok alátámasztása érdekében, és hogy ezeket az eljárás mely szakaszában kell megtennie. Ilyen értékelést alátámasztó dokumentum lehet az ajánlattevőtől származó nyilatkozat (pl. többlet jótállási idő vállalása), más gazdasági szereplőtől származó nyilatkozat (pl. gyártói nyilatkozat), tanúsító szerv által kiállított dokumentumok (pl. EK megfelelőségi nyilatkozat), a termékről készült leírás, prospektus, vagy közismert alkalmazások használatával végzett műveletek dokumentálása (pl. Google Maps térképpel számított távolság). Figyelni kell arra is, hogy amikor az értékelési szempontot megadjuk, dokumentáljuk a számítások módját – figyelemmel az ajánlatkérő előírásaira is.
Valamilyen ár mindenképpen szerepelni fog az értékelési szempontok között
Az ár lehet összesített ár (jellemzően az építési beruházások esetén átalányár), egységár, de akár egy kalkulált összeg is, amelynek számítását az ajánlatkérő adja meg.
A közbeszerzési dokumentumok sok esetben tartalmaznak ártáblázatot, költségvetést, kereskedelmi ajánlatot, stb. Ilyen esetben meg kell nézni, hogy egyértelmű-e, a táblázat mely cellájában lévő összeget kell a felolvasólapon feltüntetni, vagy hogy tartalmaz-e erre vonatkozó előírást a közbeszerzési dokumentáció. Ha nem egyértelmű, mindenképpen kérdezzünk erre rá az ajánlatkérőnél. Gyakran előfordul, hogy a táblázat lehetőséget ad tizedes jegyek beírására, azonban a felolvasólapon erre már nincs elehetőség. Ilyen esetben is meg kell vizsgálnunk, hogy közbeszerzési dokumentáció tartalmaz-e előírást a kerekítés kapcsán, és ha tanácstalanok vagyunk, akkor megint csak kiegészítő tájékoztatáskérésen keresztül kell rákérdezni az.
Az ajánlatkérők gyakran úgy készítik el az ártáblázatot vagy árazatlan költségvetést, hogy előre képletekkel látják el a cellákat, és adott esetben zárolják is a cellák nagy részét, így csak az a rész marad szerkeszthető, ahova az ajánlattevőknek kell az árakat beírni. Ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy az Excel táblázatban az egyes sorok összeadott értéke a kerekítés és a tizedes jegyek lecsökkentése következtében nem egyezik meg a megadott képlettel számított összeggel. Mivel a táblázatot az ajánlattevő saját maga nem módosíthatja, ilyen esetben is érdemes kiegészítő tájékoztatás kérés keretében ezt az ajánlatkérő felé jelezni, különösen amiatt, mert így az aláírással ellátott táblázatban is a hibás számítási érték fog megjelenni.
Cikkünk folytatásában a leggyakrabban előforduló értékelési szempontokkal kapcsolatos hasznos információkat fogjuk bemutatni.